18 grudnia 2012

Cienkie wypalanie wolności


Chyba nikt nie ma wątpliwości, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Uzależniają, obciążają znacząco domowy budżet palacza i jeszcze ten smród. Jednak w wolnym kraju wolni ludzie winni mieć prawo do uzależnienia, wydawania własnych pieniędzy na ulubione używki i do czasem nieznośnego smrodu dymu, który przenika ubranie palącego.
Nowe regulacje, które chce wprowadzić Unia Europejska mają ograniczyć palenie. Unia chce zakazać cienkich papierosów tzw. slimów i z dodatkami smakowymi w tym m.in. mentolowych. Informacje o proponowanych przez UE zmianach to nie żart. Niestety. Po raz kolejny urzędnicy brukselscy dają popis swej intelektualnej indolencji.
Wśród polskich producentów papierosów powyższe informacje wzbudziły zrozumiałe reakcje. Po pierwsze, ograniczenie produkcji papierosów to mniejsze zyski a jednocześnie mniejsze wpływy do budżetu. Po drugie, mniejsza produkcja to mniejsze zatrudnienie. A więc same kłopoty dla polskiego budżetu i polskiej gospodarki.
Inna i chyba bardziej zasadnicza sprawa, to jednak skala ingerencji instytucji europejskich w kształtowanie wolności obywateli Unii Europejskiej. Zapewne wśród niektórych urzędników gdzieś tli się przekonanie, że najlepiej zakazać w ogóle palenia papierosów. Być może w niedalekiej przyszłości powstanie pomysł zakazu picia alkoholu, poruszania się samochodami osobowymi i parę innych równie głupich pomysłów. Niestety historia z amerykańską prohibicją najwyraźniej nie dla wszystkich jest czytelną nauką na przyszłość. A szkoda. Od instytucji, która otrzymała Nobla można oczekiwać większe refleksji nad prawami obywateli a zwłaszcza tak podstawowej wartości jak wolność wyboru. Próba regulacji każdego fragmentu życia, nigdy nie może skończyć się dobrze. Można mieć bowiem uzasadnione obawy, że poprzez głupie akty prawne, dotykające prawa wyboru instytucja zjednoczonej Europy sama się zacznie ośmieszać, a to tylko może sprzyjać wszelkim ruchom i inicjatywom podważającym idee UE. Czy papierosy przyczynią się do rozpadu Unii? Oczywiście nie, jednak z pewnością urzędnikom w Brukseli przydałoby się więcej refleksji przy tworzeniu europejskiego prawa. W końcu prawo ma być skuteczne i mądre. Ograniczanie prawa wyboru papierosów nie jest mądre a i ze skutecznością może być różnie.
Autor jest palaczem slimów.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...